Visco Yataklar Hakkında Sık Sorulanlar

Bu konuda visco yataklar hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir, cevabını bulamadığınız soruları uzmanından öğrenebilirsiniz.

Soru 1: Visco Yatak Nedir?

Visco geçmiş yıllarda  tarafından astronotların omurgasına binen yükü azaltmak amacıyla üretilen bir teknolojidir ve günümüzde ise endüstriyel kullanıma sunulmuştur.

Visco yataklar soft sünger ve özel visco süngerden oluşur. Yatarken vücudun şeklini alan yataktaki visco bölüm 7-9cm kadar olmakla birlikte daha azı işlevsel olmamakta, fazlası ise sizin yatağa gömülmenize sebep olmaktadır. Tamamen ortopedik ve yaysızdır, su ile temas sonucu zarar görmez ve çökme, eğilme, büzülme gibi bir problem çıkartmaz. Visko Love firması bu ürünlere yastıklarda 3 yıl, Natural 60 modelinde 5 yıl diğer modellerde ise 10 yıl garanti vermektedir.

Visco yataklar vücut ağırlığı ve ısısına duyarlı olarak vücudun şeklini almaktadırlar. Yatağa yatıldığında ilk 3-5 dakika boyunca bu etkenlere bağlı olarak vücut şeklini alma işlemini tamamlarlar. Yataktan kalktıktan sonra ise max 12 saniyede eski hallerini alırlar. Ortam sıcaklığı +5 derece altına düştüğünde şekil alamayacak kadar sertleşen visco +45 derecenin üzerine çıktığında ise çok fazla yumuşayarak kullanımı zor hale gelir. Ortam ısısı normale döndüğünde tekrar kullanılabilir hale gelmektedirler. Bu özellikleri garanti süreleri boyunca garanti altındadır.

Bu ürünü kullanan insanlar mevcut omurga, eklem problemlerinde azalma olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca Visco Yataklar ileride oluşması muhtemel sorunları da önlerler. Tamamıyla açık hücre olması sayesinde terleme problemlerinin önüne geçerek terlemeyi önler. Modellerine göre anti-statik özellikleri sayesinde vücudda bulunan statik elektrikleri alır ve güne daha huzurlu başlamanızı sağlar.

Actigard özellikli kılıfları sayesinde mantar oluşumu gibi durumlara karşı anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve tamamen hijyeniktir.

Soru 2: Tamamı Visco Olan Yatak Mı Yoksa Destek Süngerli Visco Yatak Mı?

Tamamı visco olan yataklar kullanışsız ve zararlıdırlar. Visco altında bulunan PU Lateks sünger tamamen destek amaçlı kullanılmaktadır. Bir insna için gerekli olan kıvrım dolruma aralığı7-10cm’dir ve bundan daha fazlasında visco bir işe yaramaz. Tamamı visco olan yataklarda fazladan gömülme yaşayarak dönme, terleme gibi bir çok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortopedikliğin anlamına göre yatağın şeklinizi alan kısım visco olmalı, destek süngeri ise vücudu düz çizgide tutmalıdır.

Soru 3: Visco Pad Kullanılmış Yaylı Yataklar Mı Yoksa Visco Yataklar Mı?

Visco yataklar tıbbi ortopedik ürünlerdir. Bu sebeple dansite denen kavram ve yataktan alacak olduğunuz performans çok önemlidir.

Yaylı visco dediğimiz yaylı yatak üzerine konulmuş bir pad ile visco özelliği katılmış yataklar normal visco yataklar kadar iyi performans verememektedir. Visco yatakların en önemli özelliklerinden birisi gece yavaşlayan metobolizma sonucu yavaşlayan kalbin sebep olduğu kan akış hızının düşmesinin ve yay baskısının sonucunda oluşan uyuşmaları ortadan kaldırmasıdır. Bu sebeple yay baskısının tamamı ortadan kalmayacağı için bu özelliği kullanamazsınız.

Diğer bir eksi yanı ise;  satılan yaylı yatak üzeri viskoların dansite oranıdır. Bu ürünler 50-55 dansite gelmektedir. Normal bir visco yatak ise en az 60, uygunu 70-80 dansite dansite ve üzeri olmalıdır. Aksi halde visco özelliği olan vücud şeklini alma ve yön değiştirdiğinizde normal haline dönme özelliği oldukça permormans düşüklüğüne uğrayacaktır. Ayrıca mevut danstiteleri sebebiyle de kalite bakımından oldukça düşüktürler. Bunu visco yatak almaya gittiğiniz mağazadaki yaylı visco yatakların ve normal visco yatakların visco kısmına dokunarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Diğer bir unsur ise yatağınızın yaylarının çökmesi sonucu visko pad düz duramayacaktır. Bu da vücudu tam olarak desteklemesini ve dolayısıyla performansını etkileyecektir. Sadece fiyat konusunda sorun yaşayan müşterilerimiz alternatif olarak düşünebilirler.

Visco Pad ürünleri sadece yatağını yeni almış fakat visco komforu eklemek isteyenler için üretilmiştir.

Soru 4: Dansite Demişken, Dansite Nedir ve Önemi

Dansite konusu tamamen Visco yataklarda bulunan visco maddesinin yoğunluğu ile alakalıdır. Visco yatak ve yastıklarda kalitenin en önemli göstergelerinden de birisi dansitedir.

Dansitenin ürünlerin yumuşaklığına etkisi ise şu şekildedir;

Dansite yüksek ise ürün daha  sertleşir.

Dansite düşük ise ürün daha çok yumuşar.

Soru 5: Visco Yataklarda Kilonun Önemi Nedir?

Kilo problemi yaşayan kişilerde dansitesi daha çok olan yataklar önerilmektedir. Bu tür müşterilerimiz için önerdiğimiz ürünler High (80 Dansite) ve Exclusive 130D (130 Dansite)’dir.

Soru 6: Visko yataklar Terleme Problemi Yapıyor Diye Duydum. Doğru Mudur?

Visko Love ürünleri açık hücreli yataklardır. Bunun anlamı ise ürünlerde hava kanalları bulunmasıdır. Bu hava kanalları sayesinde yatak hava silkülasyonunu en iyi şekilde sağlar. Eğer normalde de terleme problemi yaşamıyorsanız doğru bir yatak seçtiğiniz taktirde yoğun bir terletme söz konusu olmaz. Eğer çok fazla kilo ile yumuşak bir yatakta yatarsanız gömülmeye bağlı olarak terleme problemi yaşayabilirsiniz.

Terleme problemi yaşayan müşterilerimiz için ise farklı yatak çeşitleri geliştirilmiştir. Teknolojiyi en iyi şekilde kullanan yatak firamsı Visko Love Visco&Air, Outlast ve Aqua Jel modellerini bu tür kullanıcılarımız için geliştirmiştir.

Soru 7: Terleme Problemim Var Visko Yataklar Bana Uygun Mudur?

Bu tür müşterilerimiz için tasarlanmış olan özel yataklarımız vardır. Aqua Jel, Visco & Air, Outlast yataklarımız bu sorunu yaşayan müşterilerimiz için özel olarak tasarlanmıştır. Yapısı ve kılıfı bakımından vücut ısısını dengelemek, yatak içerisindeki hava sirkülasyonunu arttırarak serinletici özellik katmak amaçlanmıştır.

Soru 8: Visco Yataklar Bebekler İçin İdeal Ürün Müdür?

Bebekler için özel oalrak tasarlanmış Visko Love Baby ürünümüzü inceleyebilirsiniz. Çocukların gelişimi ve beden anatomisi göz önüne alınarak bu ürünümüz geliştirilmiş ve kullanıcıya sunulmuştur. 0-3 yaş arası çocuklarda kullanılması sakıncalı olmasa da 3 yaş ve sonrasında oldukça yararlı olmaktadır. 23 yaşına kadar gelişen omurga ve kemiklerin en doğru şekilde gelişmesi visco yataklar ile diğer yataklara oranla daha iyi olmaktadır.

Soru 9: Bana Uygun Visco Yatak Hangisidir?

Size uygun bir yatağı belirlemek uzun bir süreç almaktadır. Sıradan bir yaylı yatak almaktan farklıdır visco yatak almak. Satmak da aynı şekilde daha zordur. Bu sebeple bütün müşterilerimize ürün alım süreci boyunca ve kullanım süresince danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Visco yatak alırken belli başlı standartlar mevcuttur. Bu standartlar sırasıyla;

1- Boy – Kilo Orantısı

Visco yataklarda sertlik derecesi kilo ve boya göre değişmektedir. Visco maddesi ağırlığa ve ısıya göre şekil almaktadır. 170cm boy 95kg bir bedene 70 dansite yatak yumuşak gelirken 170cm boy ve 60kg bir beden’e 70cm bir yatak sert gelebilir. Bunun sebebi yatağa uygulanan basınç miktarıdır. Bu basınç alan/basınç formülü ile hesaplanmaktadır. Yani sadece kilo önemli değildir. Alanı oluşturan boy da önemlidir.

2- Kişinin alışkanlıkları ve istekleri

Müşterinin bugüne kadar kullanmış olduğu yatağa ve isteklerine uygun bir yatak seçilmesi müşterinin viscoda daha rahat yatmasını sağlayacaktır. Her ne kadar 15gün deneme süresi versek de bazı müşterilerimiz ürün değişimiyle uğraşmak istememektedir. Sürekli sert bir yatak kullanan müşterilerimiz yumuşak bir yatak istediğinde boy ve kilo orantısına bakılarak şu anda kullandıkları yatak da göz önüne alınarak yumaşaklık hesabı yapılır ve buna göre bir yatak seçilir. Vücudun alışık olmadığı yapı sebebiyle uyum problemleri böylece en aza indirilir.

3- Müşterinin herhangi bir fiziki problemi olup olmaması. (Fıtık, omurga rahatsızlığı vb.)

Fıtık hastaları, omurga problemi yaşayan hastalar için sert yapılı ürünler önerilmektedir fakat bu dansitesi yüksek ürünler olması anlamına gelmemektedir. Sebebi ise 80 dansite bir ürün farklı kilolara göre farklı yumuşaklıklarda gelmektedir. Mesela 160cm boy ve 45kg bir beden için 70 dansitenin sergilediği sertlik 160cm boy ve 80kg bir bedene 80 dansitelik bir ürünün sergilediği sertlik ile aynıdır.

4- Müşterinin ürünü kullanacak olduğu bölge.

Visco yatak ısı ve absınca göre şekil almaktadır. Ürünün kullanılacağı ortamın sıcaklığı ürünün sergileyeceği yumuşaklık derecesini de etkilemektedir. 70 dansite bir ürün 20 derece sıcaklıkta 30 derecede olduğundan daha serttir. Isı arttırkça yumuşama, düştükçe sertleşme gösterirler. Bu sebeple sertlik derecesini belirlerken kullanılan ortam da göz önüne alınmaktadır. Antalya gibi güney ve sıcak illerimizde 60 dansite ürünler çok yumuşayacağı için kilo sınırı da bu ölçüde değişmektedir. Ayrıca terletme problemi yaşanmaması amacıyla bu önemli etkendir.

5- Müşterinin odasındaki ortalama sıcaklık oranı.

Yine bulunulan bölgedeki sıcaklık oranları bu odalardaki sıcaklık oranıyla da etkilidir. Mesela Antalya’da yaşayan bir müşteri aslında yüksek sıcaklıklardan dolayı yüksek dansite ürün alması gerekirken evinde sürkli olarak klima çalışıyor olması ve serin olması durumunda normal değerlere dönüş yapılması gerekmektedir. Eğer bu bilinmezse sıcak bölge olması dolayısıyla sert ürün ısı normal olduğu için daha da sert gelecektir. Aynı şekilde soğuk iklimde kullanılan bir ürün sıcak ev ortamındaysa yumuşak verilen bir ürün çok daha yumuşak gelerek fazla gömülme sorunları ve buna bağlı terleme, ayatakta rahat dönememe sorunlarıyla karşı karşıya kalabilecektir.

Etiketler:, ,


Yorum yapın

Sipariş ve birebir görüşmeler için İletişim sayfamızı kullanılabilirsiniz.